Pytania i odpowiedzi

Najczęściej zadawane pytania na temat GreMagor

 

 

1. Czy możliwe jest ułożenie własnego wariantu realizacyjnego?

Tak. Nasz podział na typ A, B lub C realizacji jest dla ułatwienia zrozumienia na czym polega nasza konstrukcja. Można omówić z nami indywidualne potrzeby realizacyjne – nie tylko w zakresie wykorzystania systemu GreMagor, ale również w zakresie wykończeniowym. Dzięki partnerom zewnętrznym możemy realizować domy w wersji nawet pod klucz- czyli gotowe do zamieszkania. Wszystko zależy od ustalonych warunków cenowych i realizacyjnych.

 

2. Jaka jest cena?

Staramy się operować przykładami niż sztywno podawać cenę konstrukcji. Zasada jest taka, że im większy jest dom, tym cena wychodzi niżej, choć to zawsze zależy od układu ścian nośnych oraz działowych, od typu dachu, jego rozpiętości oraz materiałów użytych, na przykład do termoizolacji. Widełki cenowi kształtują się od około 600 zł netto do 900 zł za stan A – za metr powierzchni użytkowej. W przypadku stanu B, widełki kształtują się od około 900 do 1400 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Aby łatwiej wyliczyć szacowaną cenę, zachęcamy do spojrzenia na przykłady zamieszczone w niniejszym dokumencie. Każdą cenę szacujemy indywidualnie.

 

3. Jaka jest trwałość elementów?

Drewno w naszej konstrukcji funkcjonuje we właściwym środowisku. Wynika to z zastosowanych rozwiązań i specjalnego przekroju ścian. Wilgoć od wewnątrz pomieszczeń jest zatrzymywana, natomiast dzięki zastosowaniu paroprzepuszczalnych materiałów, może swobodnie wydostawać się na zewnątrz. Drewno konstrukcyjne (klasa c24 lub LVL dla niektórych elementów) pozostaje we właściwym środowisku, ulegając procesom suszenia. To gwarantuje utrzymanie właściwości przez dziesiątki lat. Drewno konstrukcyjne posiada specjalny proces przygotowania, który eliminuje szkodniki naturalne (np. Korniki).

 

4. Czy mogę zastosować dowolny projekt?

Nasz system może być zastosowany przy praktycznie dowolnych realizacjach. Proces adaptacji polega na dostosowaniu wymiarów pod krotności rozmiarów modułów, dlatego w finalnym projekcie mogą być nieznaczne różnice np. W długości ściany (dłuższa lub krótsza), wynikające ze standardów rozmiarów GreMagor.

Dodatkowo, możemy się zająć adaptacją takiego projektu – w przypadku podpisania umowy na wykonanie domu, cenę projektu wliczamy w poczet zaliczek na dom, obniżając w ten sposób koszt adaptacji.

 

5. Czy jest problem z postawieniem domu w danej lokalizacji?

Nasz system jest unikalny również w tym względzie. Cały system możemy przygotować w taki sposób, aby z łatwością był przetransportowany w dowolne miejsce na świecie i zmontowany w ciągu kilku dni. W przypadku  realizacji stanów C lub D, dysponujemy partnerami wykonawczymi, którzy są w stanie wykonać stan deweloperski (głównie chodzi o instalacje), jak również elementy wykończeniowe, można również kontraktować firmy lokalne.

 

6. Czy mogę zastosować stelaże i płyty GK do ścian działowych?

Ściany działowe nie muszą być wykonane w drewna, można zastosować stelaże oraz płyty GK lub inny materiał – wszystko zależy od zdefiniowanych wspólnie wymogów realizacyjnych.

 

7. Czy dach może być płaski lub kopertowy?

Nie ma ograniczeń w typie dachu (płaski, spadzisty, kopertowy, prosty, dwuspadowy itd.) – rodzaj dachu jest omawiany z naszym architektem i kalkulowany ceną projektu.

 

8. Interesuje mnie ogrzewanie na podczerwień, ale boję się o dostawy prądu w zimie

Dom pasywny w teorii nie potrzebuje ogrzewania. Oczywiście w praktyce domownicy otwierają okna, są generowane straty energii. Ogrzewanie w domu pasywnym ma zatem funkcję dogrzewającą w zimie. Instalacja dla domu 90 m2 (przykład D na naszej stronie internetowej) ma szczytową wartość 7kW. Dlatego rozwiązaniem awaryjnym może być bio-kominek lub wyjście w instalacji elektrycznej do podłączenia agregatu. Nie ma sensu instalowania źródeł tradycyjnego ogrzewania, które wygenerują dodatkowe koszty. Na przykład wkład kominkowy, instalacja, komin mogą kosztować tyle samo, co awaryjny, przenośny agregat prądotwórczy, który wypełni lukę nie tylko w zakresie ogrzewania, ale również w przypadku ogólnych przerw w dostawie prądu. Zaletą ogrzewania na podczerwień jest również brak konieczności instalacji rekuperacji, co powoduje kolejne oszczędności.

 

9. A co jeśli chciałbym wykonać samodzielny montaż?

Jest możliwość wykonania samodzielnego montażu konstrukcji – w takim przypadku przygotowujemy szczegółowe instrukcje instalacyjne. Jednakże koszt montażu w naszym systemie jest marginalny w stosunku do całości, w grę wchodzą również przedłużone gwarancje, które możemy udzielać w przypadku naszego montażu.

 

10. Jaki jest okres gwarancyjny?

W przypadku zamówienia GreMagor A – standardowo, ustawowo 5 lat (w wyniku ryzyka nieprawidłowego zastosowania przegród przez klienta, na przykład użycia styropianu do ocieplenia). W przypadku, gdy wykonujemy Stan B lub wyższy – gwarancja negocjowana jest indywidualnie, zazwyczaj udzielamy gwarancji na 25 lat. Lub więcej

11. Czy są ograniczenia jeśli chodzi o formę krycia dachu?

Nie ma ograniczeń co do formy pokrycia dachowego. Obliczenia statyczne są wykonywane na etapie projektu pod konkretne pokrycie dachowe. Dwuteowniki cechują się ogromną wytrzymałością punktową (jak podaje producent, w tonach), dlatego możliwe jest stosowanie również ciężkich pokryć dachowych.

 

12. Czy nasz dom jest łatwopalny?

Drewno konstrukcyjne zachowuje parametry niepalności w klasie D0. Dodatkowo, nasze ściany wypełnia materiał termoizolacyjny w wyższej klasie niepalności. Ściana po zewnętrznym i wewnętrznym przekroju ma zastosowane materiały niepalne. Dlatego nie ma ryzyka łatwopalności ścian. W Polsce większość dachów jest z drewna, one również muszą spełniać określone wymogi niepalności. W naszym systemie są dodatkowe elementy pokrycie, które zapewniają niepalność. Na przykład, pojedyncza płyta GK, którą obijana jest ściana, może spełniać standard niepalności REI 30, co oznacza niepalność w czasie 30 minut od ekspozycji silnego ognia.

Więcej w artykule: http://cadacasa.eu/mit-latwopalnosci-domow-drewnianych/

13. Co ze szkodnikami w konstrukcji?

Jak wspominaliśmy, drewno konstrukcyjne ma specjalny proces przygotowania, eliminujący występowanie naturalnych szkodników (m.in. podgrzewanie drewna do 70 stopni – pasteryzacja). Drewno suszone jest później „niesmaczne” dla szkodników, ze względu na zbyt małą uzyskiwaną wilgotność (wiąże się to również z paroprzepuszczalnością naszej konstrukcji, drewno pozostaje suche). Wypełnienia termoizolacyjne są odporne (wełna skalna, szklana) lub odpowiednio impregnowane (celuloza, wełna drzewna) przez infestacją szkodników. W naszej konstrukcji materiał ten wypełnia prawie całkowicie przegrody, co dodatkowo zabezpiecza dom na działanie szkodników.

14. Jak wygląda proces zamówienia? Ile to zajmuje czasu?

Proces zamówienia wygląda następująco:

– podpisywana jest umowa na wykonanie domu według założeń projektowych

– wystawiana jest zaliczka produkcyjna (w zależności od typu domu, średnio około 60% wartości inwestycji)

– w cenie zaliczki jest adaptacja projektowa i wykonanie projektu

– jeśli są znaczące zmiany względem założeń wstępnych, korygowany jest zakres i ceny projektu w porozumieniu z klientem służące przygotowaniu korekty umowy lub w przypadku braku zmian, realizacja wykonywana jest normalnym tokiem

Terminarz (średnio):

– adaptacja projektu do miesiąca

– etap produkcyjny – w zależności od dostępności drewna konstrukcyjnego, od 45 dni do 70 dni (sam proces przygotowania drewna i elementów kluczowych zajmuje do 45 dni)

– etap instalacji – około tygodnia do trzech (w zależności od wielkości domu i warunków na budowie)

– etap produkcyjny może być przesunięty o czas uzyskania pozwolenia, a zaliczka odroczona pod warunkiem dokonania płatności za adaptację projektu i jego wykonanie

15. Konstrukcja wygląda na wątłą. Czy będzie wystarczająco silna?

 

Jak silne są nasze moduły pokazaliśmy, wkładając je pod prasę: https://www.youtube.com/watch?v=KKMLwzIppHs&index=8&list=PLq1hWKA-yrjJGlHitlR7c8aKsbuLMA2A9

To również pokazuje dokładność ich wykonania – rozkład sił nacisku był równomierny.

Drewno w klasie C24, którego używamy, cechuje się następującymi wytrzymałościami:

minimalna wytrzymałość na ściskanie wyrażona z megapaskalach (MPa), wzdłuż włókien 21 MPa

minimalna wytrzymałość na ściskanie wyrażona z megapaskalach (MPa), w poprzek włókien 2,5 MPa

Drewno według gatunków może charakteryzować się  wyższymi niż norma przewiduje parametrami

Sosna

– średnia wytrzymałość na ściskanie wyrażona z megapaskalach (MPa), wzdłuż włókien 43,5 MPa

– średnia wytrzymałość na ściskanie wyrażona z megapaskalach (MPa), w poprzek włókien 7,5 MPa

Świerk

– średnia wytrzymałość na ściskanie wyrażona z megapaskalach (MPa), wzdłuż włókien 43 MPa

– średnia wytrzymałość na ściskanie wyrażona z megapaskalach (MPa), w poprzek włókien 6 MPa

1 MPa to odpowiednik obciążenia około 10,2 kilograma na centymetr kwadratowy. Oznacza to, że zgodnie z normą, słupek modułu 4×9 cm (czyli 36 cm2) musi wytrzymać nie mniej niż 36 x 10,2 kg x 21 (bo minimalna wytrzymałość 21 MPa) = 7711,2 kg nacisku czyli blisko 7,7 tony! W słupku standardowym są cztery słupki. To daje wymaganą wytrzymałość minimalną modułu podstawowego na poziomie 30,8 ton. Oczywiście są to wartości minimalne, w praktyce wytrzymałość minimalna drewna może być nawet dwukrotnie większa, jak widać, dla sosny może to być aż 43,5 MPa, co daje wytrzymałość jednego słupka na poziomie blisko 15,97 ton. Poza tym jest to również minimalny przekrój słupka, jaki stosujemy. Na przykład, w modułach przy okienno-drzwiowych stosowane są słupki 9×9 cm (wytrzymałość około 17,35 tony na pojedynczy słupek), aby przenieść siły z nadproży. Kształt modułów i sposób ich łączenia został tak zaprojektowany, aby tworzyć „siatkę geometryczną”, powoduje to samo-usztywnienie modułów oraz bardzo dobry rozkład sił, przenoszonych na całej długości i szerokości ściany. Podparcie w układzie czterech słupków powoduje również stabilizację osiową.

 

Niektórzy obawiają się drewna, mówiąc, że te „pracuje”. Drewno w klasie średniej charakteryzuje się następującymi parametrami „pracy”:

– krzywizna podłużna płaszczyzn nie może być większa niż 1 cm (na długości dwóch metrów). Oznacza to na przykład, że deska leżąc na płasko, na długości dwóch metrów nie może się „wygiąć” o więcej niż 1 cm w całej osi. W naszych modułach używamy krótkich elementów, dlatego drewno zachowując się w sposób normatywny, ma dosłownie mikro odchylenia. Dzięki temu zabezpieczamy konstrukcję przed możliwymi odkształceniami w wyniku pracującego drewna.

– krzywizna podłużna boków nie może być większa niż 0,8 cm na długości dwóch metrów. Oznacza to na przykład, że deska leżąca na węższym boku, nie może ulec odchyleniu większym niż 0,8 cm. Ponieważ używamy krótkich elementów w naszych modułach, również zabezpieczamy konstrukcję przed możliwymi odkształceniami w wyniku pracującego drewna.

– wichrowatość określana dla drewna konstrukcyjnego (skręcanie się w osi) wynosi poniżej 1 mm na każde 2,5 cm. Ponieważ używamy krótkich elementów, o długości w standardowym module do 430 mm (wysokość modułu minus wysokość łącznika = wysokość drewna), wichrowatość nie może przekroczyć 17,2 mm.

Dzięki używaniu krótkich odcinków drewna, ich podatność na wyżej wymienione parametry jest znacznie mniejsza, co powoduje, że wyeliminowane są efekty „skrzypienia” konstrukcji, lepsze jest tłumienie drgań oraz lepsza stabilność konstrukcji.

Co ważne, nasza konstrukcja jest dyfuzyjnie otwarta. Oznacza to, że wilgoć, która mogłaby się dostać do konstrukcji, może swobodnie odparować na zewnątrz. Daje to stabilne środowisko dla drewna, które mniej narażone jest na czynniki wpływające na wskazane parametry „pracy” drewna lub jego trwałości, co zapewnia mu bardzo dużą trwałość w czasie.